Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šumava se dočkala bikeparku

11. 8. 2008

„Konečně zvítězil zdravý rozum. Stalo se to, co se mohlo stát už mnohem dříve. Otevření bikeparku na Śpičáku je pozitivním příkladem toho, že se věci mohou řešit,“ myslí si starosta města Železná Ruda Michal Šnebergr.

Dlouholeté spory s Chráněnou krajinnou oblastí a Správou Národního parku Šumava se začaly řešit příchodem nového ředitele Františka Krejčího. Ten je prý nakloněn turizmu i pobytu lidí v přírodě. „Podařilo se nám vést úspěšná jednání a dohodnout se,“ říká jednatel Sportovního areálu Špičák Vladimír Kasík.

„Společně chceme ze Špičáku vytvořit „zelený areál“, který bude sloužit jak k rekreaci, tak i sportu při zachování všech pravidel v souladu s ochranou přírody,“ říká Kasík.

Přesto zástupci CHKO a NP Śumava ani zástupci Plzeňského kraje na otevření na Špičák v sobotu nedorazili.

Nepřijel ani ministr životního prostředí Martin Bursík, který prý na Šumavě tráví dovolenou.

„Hledali jsme výrazné využití našeho areálu a lanové dráhy pro letní měsíce, a tak jsme se rozhodli u nás postavit trasu pro bikery. Trefili jsme se do doby, kdy tento sport přišel do Česka, a tak jsme na přípravách pro výstavbu prvního Kona bikeparku v Čechách začali pracovat už v roce 2006,“ popisuje Vladimír Kasík.

Pro tento projekt získali podporu města Železná Ruda i Lesů ČR, kterým patří pozemky, po kterých tratě vedou.

„Neváhali jsme. Podporujeme turistiku a bikepark je jednou z možností jak oživit areál v letních měsících,“ informoval starosta Šnebergr.

„První freeidová trať Fores Virgin, která byla otevřena v loňském roce, musela být uzavřena z důvodu ekologické studie zjišťující vliv na okolní přírodu, a proto jsme za rekordně krátkou dobu zbudovali trať novou. Ta je dlouhá skoro dva kilometry a je vedena zčásti po sjezdovkách, pod lanovkou a po stávajících lesních cestách a pěšinách. Přibylo pár lávek, most a skoková sekce se čtyřmi lavicemi u dojezdu. Trať je určena pro malé i velké příznivce jízdy na kole z kopce a patří mezi nejbezpečnější,“ popisuje Kasík.

Jedna freeidová trať vyjde na zhruba 250 tisíc korun. Do budoucna by na Špičáku měla vzniknout i další lákadla.

Po slavnostním zahájení se na trati uskutečnily první závody za účasti více než stovky závodníků. Odpoledne na Śpičák dorazil podpořit nově vzniklý areál také ministr vlády ČR Cyril Svoboda. Diváci mohli obdivovat i exhibici motokrosového kaskadéra Josefa „Sršně“ Šilera.