Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amsterdam (Nizozemsko)

7. 12. 2008

Amsterdam

Amsterdam

je malebné město na řece Amstel proslulé kanály, galeriemi s obrazy nejslavnějších mistrů a kosmopolitní atmosférou. Je jednou z nejnavštěvovanějších evropských metropolí. Turisté z celého světa sem přijíždějí, aby viděli díla Vincenta van Gogha, aby si prohlédli paláce na kanálech nebo aby ochutnali herynky a nizozemské sýry.

Přes velkou hustotu osídlení je město plné zeleně a člověk si může odpočinout v několika parcích přímo v centru. Díky tomu, že většina obyvatel se městem pohybuje na kole, nemá Amsterdam znečištěné ovzduší a chodci mohou při procházkách nerušeně poznávat jeho krásy.

V šedesátých letech se Amsterdam stal místem bujarého dovádění "dětí květin" a centrem alternativního životního stylu. Dnes jsou turisty vyhledávány coffeeshopy, kterým nizozemská vláda toleruje prodej lehkých drog. Mnozí lidé sem také přijíždějí, aby na vlastní oči viděli čtvrť červených luceren.

Amsterdam je také místo setkávání světových kultur a tradic. Na tržištích vedle sebe stojí stánky se sýry, rybami, květinami ale také exotickými potravinami, které jsme nikdy v životě neviděli. Povečeřet můžeme v asyrské, javánské nebo tibetské restauraci. Budeme příjemně překvapeni, když zjistíme, že Holanďané umějí dobře anglicky a že se s námi rádi dají do řeči.

Amsterdam RijksmuseumRijksmuseum - Národní muzeum
Největší muzeum v Holandsku láká expozicí o nejslavnější éře Nizozemí. Návštěvníci se v něm seznámí s životním stylem zámožných měšťanů a mohou na vlastní oči spatřit Rembrandtovu Noční hlídku.
Stadhouderskade 42

Van Gogh Museum
Nabízí nejucelenější expozici o Vincentu van Goghovi. Rovněž v něm probíhají dočasné výstavy s různou tematikou.
Paulus Potterstraat 7

Anne Frank Huis
V turistické sezoně jsou před domem Anny Frankové fronty. Nahlédněte do místností, kde se dvě rodiny skrývali před nacistickým pronásledováním.
Prinsengracht 267

Stedelijk museum
Ve vysoké budově v přístavu sídlí museum nabízející exkurzi do současného umění. V tomto muzeu se prolínají časově ohraničené výstavy umělců různého zaměření a techniky. Je možné v něm nalézt take díla umělců ze střední a východní Evropy.
Oosterdokskade 5

Muzeum hašiše
Cílem expozice je představit tisíciletou historii konopí, marihuany a hašiše a různé způsoby jejich použití.
Oudezijds Achterburgwal 148

Náměstí LeidsepleinV Amsterodamu platí, že „nic není nemožné“ a návštěvníkům se naskýtá možnost navštívit nejrůznější památky a atrakce. Pro některé bude vyvrcholením jejich cesty návštěva majestátního Královského paláce, jiní se raději projedou lodí po kanálech a nakoupí tradiční sýry na trhu.

Dam
Náměstí Dam je centrem Amsterdamu. Aristokracie kolem něj postavila honosné správní budovy – městský a soudní dvůr (Královský palác) a pak také burzu. Na něm se odehrávala nejdůležitější dramata nizozemských dějin. Usídlili se na něm Napoleonovy vojáci při obsazení města v roce 1808. Stal se útočištěm „dětí květin“ v 60. letech dvacátého století. Dnes je místem národních oslav nebo naopak protestů. Kromě Královského paláce na něm naleznete Nový kostel (Nieuwe Kerk), ve kterém jsou nizozemští králové a královny uváděni do úřadu. Naproti Královskému paláci stojí Národní památník, postavený po druhé světové válce na památku jejích obětí.

Královský palác
Koninklik paleisKrálovský palác pochází z poloviny sedmnáctého století. Celá stavba leží na 13 659 kmenech. Než se Nizozemí stalo královstvím (1804), sídlil v něm magistrát a soud. Do té doby byla moc v rukou generálních stavů. Faktickou moc však měli movití obchodníci, kteří se rozhodli nechat si postavit výstavní palác podle benátského vzoru. Palác byl postaven podle plánu Jacoba van Campena. Vedle sídla správních úřadů se měl stát symbolem moci stavů. Interiéry jsou velkoryse zdobené mramorem a alegorickými obrazy Rembrandtových žáků. Návštěvník zde také nalezne empírový nábytek z dob pobývání Ludvíka Bonaparta, prvního krále Nizozemí. Po nástupu Oranžských na královský trůn byly v paláci přijímány státní návštěvy, pak už nikdy nesloužil k obytným účelům. Dnes je státním majetkem. Pro veřejnost je palác otevřený v úterý, ve čtvrtek a o víkendech od 12,30 do 17ti hodin, ve středu od 14ti hodin je možnost prohlídky s průvodcem. Vstupné je €4,30.

Begijnhof
BegijnhofBegijnhof je dobře ukrytý dvůr v srdci Amsterdamu. Čtyři desítky domků přiléhajících ke dvoru jsou ještě dnes útulkem pro neprovdané katolické ženy. Celý komplex domů a zeleně vznikal od poloviny 14. století a je nádhernou ukázkou nizozemské architektury. Vchod do Begijnhofu je z ulice Spui. Návštěvníkům je přístupný zdarma.

Brusírny diamantů
Obchod s diamanty se do Nizozemí rozšířil z dnešní Belgie. V Amsterodamu byly od sedmnáctého století dílny, kde se diamanty jen brousily. V devatenáctém století se obchod s diamanty spojil s brusířskými dílnami a celé odvětví prosperovalo až do počátku světové hospodářské krize v roce 1929. Obchod s diamanty byl doménou španělských Židů. Během druhé světové války zahynulo v koncentračních táborech tisíce brusičů a dnes se touto profesí živí asi 600 lidí (v polovině devatenáctého století to bylo 10 000 lidí). Proslulá je firma Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij, která pro britskou královskou rodinu vybrousila kameny z největších nalezených diamantů na světě. Pro návštěvníky je denně otevřená brusírna Gassan Diamonds na adrese Uilenburgerstraat 173-175.

Amsterdamská burza
První burza na světě vznikla v Antverpách v roce 1531. Amsterodam však během jednoho sta let její význam předstihl. Bylo to také díky tomu, že amsterdamská správa se k obchodování na burze nestavěla odmítavě a nepovažovala je za něco špatného jako jinde v Evropě. O významu burzy svědčí způsob, jakým se spojené nizozemské provincie chtěli zajistit proti vojenskému ohrožení. V roce 1672 dostal římsko-německý císař jako výkupné balík nizozemských akcií, jehož hodnota klesala s případným přibližováním císařských vojsk Nizozemí.
V roce 1978 se vyčlenila Evropská opční burza – v té době nejrizikovější spekulativní burza.
Dnes už v Amsterodamu fakticky neexistuje žádná kamenná budova burzy a obchoduje se výhradně po internetu. V budově burzy dnes sídlí muzeum prezentující výstavy s různou tematikou. Beurs van Berlage Museum na adrese Damrak 243, otevřené od úterý do neděle.

Amsterodamské mosty
Mosty v AmsterdamuV Amsterodamu dnes nalezneme nejméně 1200 mostů. Jedná se většinou o mosty zvedací nebo vysoko klenuté mosty kamenné, aby pod nimi mohly projíždět i větší lodě. V Amsterodamu existovalo zaměstnání kargadoora – muže který pomáhal kočárům překonat vysoké klenutí mostů. Postupně byla většina klenutých mostů nahrazena rovnými, v centru jsou mosty stále malebně klenuté. Magere Brug je nejznámější z mostů. Naleznete ho na konci ulice Kerkstraat. Je to na bílo natřený zvedací most. Původní byl postaven již v sedmnáctém století. Pro nárůst dopravy musel být nahrazen mostem širším. Ramena mostu se zvedají každých 20 minut.

Albert Cuyp markt
V ulici Albert Cuyp Straat se každý den kromě neděle koná trh. Je na něm až 300 stánků a naleznete na něm vše od květin, sýrů a ryb až po oděvy, boty a stánky s rychlým občerstvením. K trhu přiléhá bezpočet kaváren a restaurací, ve kterých se návštěvníci mohou na chvíli zastavit. Trh se nalézá se v čtvrti De Pijp, jižně od centra.

Jordaan
Dříve to byla dělnická čtvrť. Dnes je z ní módní adresa studentů, businessmanů i umělců. Leží na západ od Damu na kanálech Prinsen, Brouwers, Lijnbaans a Looiers. Člověk se může snadno ztratit v úzkých uličkách. Návštěvníci zde mohou usednout do kaváren nebo zajít do galerie a obchodů s hudebními nosiči. Každou sobotu se zde koná velký trh.

Náměstí Leidseplein
Leidseplein je jedním z center nočního života v Amsterdamu. Přiléhají k němu restaurace, bary, coffeeshopy, divadla a kina. V jeho těsné blízkosti naleznete dva největší kluby v Amsterdamu – Melkweg a Paradiso, ve kterých se denně hraje hudba různých žánrů a stylů. Každý den se na něm konají představení žonglérů, klaunů nebo hudebníků.

Čtvrť červených luceren
Red light districtUličky lásky naleznete mezi Náměstím Dam a Nieuwmark (Nový trh). V oknech a výlohách jsou zde ve dne i v noci k mání prodejné dívky. Jsou zde také sexshopy nabízející široký sortiment zboží nebo peep show. Uličky lásky se staly velkou turistickou atrakcí. Lidé do nich mnohdy vcházejí ne proto, aby si zaplatili prostitutku, ale proto, aby je na vlastní oči viděli. Nacházejí se v samotném centru města a málokdo si všimne, v jak hezkých domech je toto nejstarší řemeslo vykonáváno. Díky stálé přítomnosti policie jsou tyto uličky bezpečné, jen se nesmí fotografovat. V opačném případě by zasáhl některý z bodyguardů.