Vybrat si Trentino za cíl rekreace je výhrou pro každého, kdo se chce zbavit stresu. V létě hraje jedna z nejbohatších italských provincií všemi barvami, nejkrásnější jsou v té době přírodní rezervace. Městečko Andalo na východním okraji národního parku Adamello Brenta je sice vyhlášeným lyžařským střediskem, ale i pro letní aktivity je to dobrá základna.

Vedou tady jak cyklistické trasy, tak stezky pro náročné vyznavače jízdy na kole. Proslavený je i zdejší závod ve stopách medvěda hnědého, jenž se tady ještě vyskytuje. Trasa vede kolem přírodního parku a měří 171 kilometrů.

V cyklomapách, které jsou k dostání v každém turistickém centru, je vyznačeno i to, kde si můžete nechat kolo opravit, nebo hotely se zvláštními službami pro cyklisty. Mezi ně patří třeba možnost umýt kolo, vyprat a usušit si dres nebo si půjčit nářadí na drobné opravy.V Andalu má takový servis hotel Cavallino.

Výhled až na jezero Garda

Kdo dává přednost pěším túrám, může z městečka vyrazit na horu Cima Paganella (2152 m). Jede sem i pohodlná lanovka a výhled z vrcholu je úchvatný. Na východě vykukují špičky masivu Dolomity di Brenta s několika třítisícovkami. Dolomity jsou zdejší Alpy a při západu slunce se jejich vápencová těla barví do růžova, někde mají až krvavý nádech.

Pohled na Dolomity nedaleko městečka Andalo.

Pohled na Dolomity nedaleko městečka Andalo.

FOTO: Profimedia

Přímo pod špičkami bot se výletníkům na Cime rozprostírá molvenské jezero (Lago di Molveno), které je největším jezerem ve výšce nad osm set metrů nad mořem, a o pár metrů dál také kousek jezera Garda, které obdivovali už Goethe i rodák z moravského Příboru Sigmund Freud.

Jistě je nadchlo nejen to, že jsou u největšího italského jezera, ale i zdejší mírné klima nebo pravidelný vítr ora, který dělá radost hlavně vyznavačům plachtění.

Lago di Molveno.

Lago di Molveno.

FOTO: Profimedia

Proslavená je i gardská kuchyně: výborné víno, jezerní pstruh, plátky soleného masa, slaďounké fíky nebo jedlé kaštany. Jako dárek z cest se určitě hodí gardský olivový olej, jehož jméno i místo původu jsou chráněné zákonem.

I nabídka gastronomických produktů, pocházejících převážně z lesů a strání parku Adamello Brenta, je téměř neomezená. Začít s jejich ochutnáváním se dá už na hřebenech Dolomit, v nejvýše položené chatě střediska Andala nazvané Rifugio la Roda.

Vydatná horská strava

Jsme v horách, a tak se tady servíruje vydatná strava. Trentino je ale i místem, kde se střetává mnoho národních kuchyní – lehká středomořská i precizní rakousko-uherská, kde měla svůj vliv i naše česká – a tak tu najde turista od všeho něco – sýry ze salaší, zvěřinu, tradiční uzeninu i kukuřičnou kaši zvanou polenta.

FOTO: Novinky / Eva Rajlichová

Nejlepší je zapékaná s hříbky. Ty patří také k tradičním pokrmům. Jejich sběr je ale přísně regulován. Na stole nemůže chybět ani panenský olivový olej, jablka, čerstvé jahody, lesní plody, med. V Trentinu se daří také vínu, nejslavnější červená jsou Marzemino a Teroldego.

U bílých se nespletete, pokud si dáte vína Nosiola, Vino Santo a Müller Thurgau nebo šumivé Trento Doc Metodo Classico. Pokud se nechcete dlouho rozhodovat, do které restaurace zamířit, hledejte nálepku s označením Osterica Tipica Trentina – je to záruka přísně sledované kvality a určitě nebudou chybět místní lahůdky.

Pohlazení ve wellness

Po sportovních a kulinářských zážitcích je dobré zregenerovat svalstvo v některém wellnessu. Těšit se můžete třeba na zábal na bázi biologického jogurtu nebo mořských řas a tělový peeling, kdy se k ošetření kůže používají výtažky z černého rybízu, vyzkoušet můžete i relaxační masáž lávovými kameny a teplými oleji.

Nahřáté lávové kameny pomohou od bolesti a jsou jedinečným způsobem relaxace.

Nahřáté lávové kameny pomohou od bolesti a jsou jedinečným způsobem relaxace.

FOTO: Martina Žáčková, Právo

Novinkou je speciální řada kosmetických přípravků z bobulí rostliny Ribes Nigrum, která roste v lesích Trentina. V Andalu je v programu Vota Nova hotel Club Alpen nebo hotel Eden.

 

www stránky 
www.trentino.to – vše o provincii Trentino v češtině
www.vitanova.to – informace o programu Vita Nova, seznam zařízení, kde se na něj specializují
www.stradedelvinodeltrentino.it – cesty vína a chutí s kontakty na organizátory, možnostmi ubytování aj.
www.dolomitibrentabike.it – informace, cyklomapy i seznam hotelů, které nabízejí zvláštní služby pro cyklisty
www.treking.trentino.to
www.ondaselvaggia.com – nabídka dobrodružné zábavy