Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeňkova Pila

3. 12. 2008

    Původně vodní pila se skladem dřeva vybudovaná v 19. století pražským podnikatelem Čeňkem Bubeníčkem na soutoku Vydry a Křemelné (vzniká Otava), mezi obcemi Rejštejn a Srní.

Dřevěné vantroky přivádí vodu do vodní elektrárny Čeňkova Pila


Vodní elektrárna Čeňkova Pila - v roce 1912 byla pila přestavěna na vodní elektrárnu, která pomocí 8 km dlouhého vedení na dřevěných sloupech zásobovala elektřinou celé město Kašperské Hory. Elektrárna,vybavena Francisovou horizontální turbínou firmy J. M. Voith se spádem 9,3 m, je národní technickou památkou (možnost prohlídky). Zařízení je dodnes v provozu s tím rozdílem, že vyrobená energie je dnes předávána vodní elektrárně Vydra. Průměrná roční výroba je 500 MWh.

Soutokem Vydry s Křemelnou vzniká Otava


Smetanův smrk - nedaleko elektrárny Čeňkova Pila - smrk zasazený Bedřichem Smetanou při návštěvě majitele pily v roce 1867.

Vodní elektrárna Vydra - v blízkosti mostu přes Vydru - byla vybudována v letech 1937 - 1942 za účelem využití vodního potenciálu Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, jehož význam spolu s omezením těžby dřeva klesal. Autorem technického řešení byl, stejně jako u elektrárny pod Černým jezerem, Ing. Karel Kosek. Voda z kanálu poblíž Mechova (Mosau) je přivedena podzemní štolou do akumulační nádrže u bývalé osady Sedlo a odtud putuje přes vyrovnávací komoru (tzv. vodní zámek) až k elektrárně na břehu Vydry. Tím je dosaženo celkového spádu 240 m a výkonu elektrárny 6,4 MW. Dnes je elektrárna Vydra stejně jako elektrárna Čeňkova Pila funkční technickou pamáktou. Akumulační nádrž o objemu 67000 kubických metrů je spolu s železobetonovou vyrovnávací komorou zvanou vodní zámek součástí "Srnského okruhu" - 9 km dlouhé vycházkové trasy vedoucí ze Srní.

Vodní elektrárna Vydra


Stálá expozice "Šumavská energie" - v areálu elektrárny Vydra - výstava byla otevřena 15. ledna 1997. Součástí expozice je krajinný model 3,5×2,5 m, znázorňující území od obce Modrava až po soutok řek Vydry a Křemelné v Čeňkově Pile. Dále jsou k vidění modely vodních elektráren Černé jezero, Čeňkova pila a Vydra. Část výstavy je věnována Vchynicko-Tetovskému plavebnímu kanálu a práci inženýrů Rosenauera, Koseka a Křižíka. V malém kinosále je možno zhlédnout související videokazety. Součástí prohlídky je i návštěva nedaleké vodní elektrárny Čeňkova Pila.

Naučná stezka "Povydří" - v Čeňkově Pile začíná 7 km dlouhá naučná stezka, pozvolna stoupající proti proudu řeky Vydry až k Antýglu. Stezka má 12 zastavení.