Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černé jezero a vodopád Bílá Strž

10. 8. 2008

Itinerář:
Start: Špičácké sedlo
, trasa č. 2055, žlutá KČT, lesní asfaltka
1)rozc. Černé jezero, trasa č. 2055, lesní asfaltka postupně přejde v šotolinovou cestu
2)křižovatka lesních cest, trasa č. 2055, červená KČT, lesní cesta
3)Bílá Strž - rozc., trasa č. 2055, červená KČT, lesní cesta
4)rozc. Stateček pod Ostrým, trasa č. 2102, modrá KČT, lesní asfaltka
!!! Od rozcestí Stateček je velmi prudké klesání!
5)rozc. Hamry
- bus, trasa č. 33, silnice
Cíl: Špičácké sedlo

Popis:

Tento výlet se od tradičních horských okruhů liší v tom, že vyjíždíme pro změnu z nejvyššího bodu trasy a tudíž musíme počítat na závěr s táhlým stoupáním. Ze Špičáckého sedla tedy nejprve sjíždíme kolem vyhlídky na Úhlavské údolí a Černé skály k nejnavštěvovanějšímu šumavskému plesu, Černému jezeru. Po krátkém výstupu k jezeru pokračujeme ve stoupání po lesní štěrkové cestě až do míst kde pramení Bílý potok. Následuje prudký sjezd, při němž by jsme neměli přejet odbočku k jedinečnému vodopádu Bílá strž. K rozcestí Stateček traverzujeme po Horizontále a pak opět pořádně prověříme brzdy během padáku do údolí Úhlavy. Od Královského Dvoru v Hamrech už postupně stoupáme pěkným údolím zpět do Špičáckého sedla. Jakmile se za poslední rekreační chatou v osadě Hamry oddálíme od řeky, začíná nám poslední nefalšovaný horský výstup.

ObrazekAtraktivity na trase:
1.Černé jezero
- je největší jezero (18,4 ha) ledovcového původu na Šumavě. Leží v nadmořské výšce 1008 m pod severním svahem Jezerní hory, jeho hloubka dosahuje 40,6 metrů. Přírodní rezervace o rozloze 175 ha chránící Černé i nedaleké Čertovo jezero vznikla již v roce 1911. Černá barva jezera je způsobena odrazem tmavých lesů, které jezero obklopují. Dno jezera tvoří skála, na níž je v současné době asi 9 m kalu, který tvoří pyl z okolních stromů. Ukládá se zde po statisíce let. Nad jezerem se tyčí 320 m vysoká Jezerní stěna. Tajemné místo inspirovalo naše umělce (Jan Neruda, Antonín Heyduk, Antonín Dvořák, Jaroslav Vrchlický) a je opředeno mnoha pověstmi.
2.Vodopád Bílá strž - je nejvyšší šumavský vodopád a nachází se v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Výška vodopádu dosahuje 7 metrů. U vodopádu se nachází vyhlídková terasa, která vám umožní nádherný pohled na tuto přírodní scenérii.
3.Nejdelší železniční tunel - Špičácký železniční tunel (1747 metrů) na trati Železná Ruda - Plzeň mezi žst. Špičák a zastávkou Hojsova Stráž - Brčálník. Vznikl za účelem zkvalitnění obchodního propojení mezi Čechami a Bavorskem, především pak pro dopravu uhlí ze severočeských dolů. Tunel byl postaven v letech 1874 - 1877 jako první železniční tunel v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dodnes je nejdelším svého druhu v České republice.