Jdi na obsah Jdi na menu
 


Špičák

5. 5. 2009

Známé rekreační středisko pod Špičáckým sedlem mezi horami Špičák (1202 m) a Pancíř (1214 m) je místní částí Železné Rudy.

Pohled na Špičák z naučné stezky poblíž Čertova mlýna

 

Pohled na horu Špičák z naučné stezky poblíž Čertova mlýna


Špičák se rozkládá na území Chráněné krajinné oblasti, 3 km od hranice Národního parku Šumava. Osadu vzdálenou 2 km od Železné Rudy tvoří převážně hotely, penziony, chaty a sportovní zařízení. Špičák je oblíbeným místem pro vyznavače zimních sportů. V okolí je 5 sjezdovek (z toho 3,2 km umělé zasněžovaných), 8 vleků a řada udržovaných běžkařských tras. Špičákem prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem.

Historie


První zmínka o Špičáku pochází z roku 1569. Osídlený byl ale prakticky až v roce 1873 při stavbě železnice a železničního tunelu (nejdelší tunel u nás – 1747 m) pod Špičáckým sedlem. V roce 1882 byla bývalá ubytovna dělníků přestavěna na hotel Prokop a v roce 1890 tady postavil pražský architekt Rixi hotel nesoucí jeho jméno. Významnými návštěvníky zde byly například Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický či Eliška Krásnohorská.

Turistické zajímavosti


Špičák je výchozím místem pro návštěvníky Černého a Čertova jezera, vodopádu v Bílé strži či rozhledny na Pancíři.

Zrekonstruované nádraží na Špičáku
Nádraží Špičák - v pozadí hora Špičák s lyžařskými sjezdovkami


Lanovka na Pancíř - ze Špičáku vede 2750 m dlouhá sedačková lanovka na Pancíř s mezistanicí Hofmanky. Z vrcholu Pancíře (1214 m) je krásný výhled na okolní Šumavu. V provozu je také rozhledna horské chaty Pancíř.

Lanovka na Pancíř