Jdi na obsah Jdi na menu
 


S Luckou a Michalem kolem zeměkoule

4. 8. 2008

ObrazekPrvní díl o cyklistické cestě kolem světa Lucie Kovaříkové a Michala Jona má název Z ČECH AŽ DO ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE. Mapuje trasu od startu 1.května 2002 z pražské Obory Hvězda přes Německo, Dánsko, netradiční zajížďku do Grónska, dále popisuje cestu Švédskem, Finskem a Norskem k nejsevernějšímu mysu Evropy - Nordkinnu, přes téměř celé Rusko k Bajkalu, jízdu Mongolskem, Čínou, Jižní Koreou až do Japonska, kde oba cestovatelé strávili první Vánoce.

ObrazekDruhý díl se jmenuje POD OBLOHOU JIŽNÍHO KŘÍŽE, navazuje na cestu do Japonska a popisuje zážitky z přejezdu Austrálie od západu k východu, z objezdu Tasmánie, z projetí obou ostrovů Nového Zélandu a z pobytu na ostrově Fidži, který pojali oba jako regeneraci před těžkou Jižní Amerikou. Nechybí ani podrobný seznam všech věcí, které si Lucka s Michalem s sebou vezli v brašnách. Názorné mapky s vyznačením projeté trasy přehledně doplňují text.

ObrazekTřetí díl se jmenuje PŘES LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ DO ZELENÉHO PEKLA, a jak už název napovídá, děj knihy je pěkně drsný. Lucie a Michal v ní popisují totiž Jižní Ameriku, která byla asi tím nejnáročnějším a nejnamáhavějším kontinentem jejich cesty. Čtyřtisícové nadmořské výšky, pády, déšť, sníh i horko, absolutní vlhkost, prostě cykloturistické peklo. Jižní Amerika byla ale i krásná, nevšední, unikátní. Ledovým královstvím je myšlena Antarktida, na jejíž půdu se oba vylodili se svými bicykly jako úplně první Češi a pravděpodobně jako první lidé s koly vůbec. U každé popisované země opět nechybí cyklostatistiky a hodnocení.

ObrazekOD VLKŮ A SLONŮ ... HURÁ DOMŮ! Čtvrtý, závěrečný díl vyprávění o úspěšné cestě kolem světa na kolech. Lucie a Michal v něm popisují zážitky z přejezdu celé Severní Ameriky (Mexiko, USA, Kanada), z Jižní Afriky a pak cestu Evropou domů. Součástí tohoto dílu je rozsáhlá příloha s generální statistikou výpravy, se všemi nej..., popisují své cykloturistické začátky i všechny dříve absolvované cesty. Příloha zahrnuje také odpovědi na nejčastější otázky, které cyklocestovatelům lidé po dojezdu kladli. Kniha má tentokrát více stránek - celkem 264 stran.

Všechny čtyři knihy z cesty kolem světa jsou pojaty jako cestopisy a obrazové publikace dohromady. Jsou většího formátu (180 x 240 mm), mají podobnou grafickou úpravu, jsou vázané, tištěné na křídovém papíru a samozřejmě celobarevné. Obsahují kompletní texty, které musely být pro potřeby různých periodik kráceny, dosud nikde nepublikované fotografie a obrázky velkého formátu. Názorné mapky s vyznačením projeté trasy přehledně doplňují text. Nechybí ani cyklostatistiky a hodnocení každé země.

J.M.: Je to velice zajímavá tetralogie,která vás dostane hezky do víru dění,až si budete připadat,že to jedete sami.Za sebe mohu říci,že bych tuto cestu nejspíš neabsolvoval,měl bych asi strach.Možná tu Evropu bych projel a doufám,že někdy projedu,ale z Ruska,Číny a amerického kontinentu mám strach.Ale nikdy,neříkej nikdy...že?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář