Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti

Příspěvky

Nejstarší kamenná rozhledna v Čechách po rekonstrukci opět v provozu

5. 8. 2009

Rozhledna na Kleti, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, se slavnostně otevřela po rekonstrukci. Desetiměsíční oprava stála zhruba deset miliónů korun, více než osmi milióny přispěla Evropská unie. Turisté mohou rozhlednu navštěvovat už zhruba měsíc, slavnostní otevření ale bylo odloženo kvůli povodním na jihu Čech, sdělila Ivana Kerlesová z agentury Komunik.

www.novinky.cz

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zajímavosti | Komentářů: 0

V Praze se otevřela největší modelová železnice v České republice

1. 7. 2009

Ve středu 1. července se na pražském Smíchově otevřela první část největší modelové železnice v České republice. První návštěvníci si mohli prohlédnout prvních 115 metrů čtverečních projektu nazvaného Království železnic. Za čtyři roky by se měl projekt rozrůst téměř osminásobně.

www.novinky.cz

 

Kinského zahrada v Praze ukrývá vodopád i kostelík z Podkarpatské Rusi

1. 7. 2009

Petřín je místo, kam si Pražané i návštěvníci hlavního města chodí odpočinout a pokochat se pohledem na panorama stověžaté Prahy. Ale jen málo z nich po výstupu z lanovky zamíří jinam než k rozhledně, bludišti nebo Máchově pomníku. Ale právě na druhé straně Hladové zdi, vedle petřínských sadů, leží neméně zajímavé místo – Kinského zahrada.

 

Vesnička Botanicus přiblíží dávný způsob života

11. 6. 2009

O několik století zpátky se dostane každý, kdo překročí vstupní bránu do vesničky Botanicus v Ostré na Nymbursku. Na místě, kde ještě na konci minulého století byla skládka odpadu, se dnes ekologicky pěstují nejrůznější byliny.

www.novinky.cz

 

Pražská Divoká Šárka láká romantikou uprostřed velkoměsta

11. 6. 2009

Divoká Šárka, romantická oblast v Praze 6, jejíž rozmanité přírodní spektrum je domovem různých druhů flóry a fauny, se jako první pražská lokalita stala před 45 lety chráněným přírodním útvarem. Přírodní rezervace se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem a na okolních stepích a loukách.

www.novinky.cz

 

Starobylá celnice pod Vyšehradem ukrývá historii vorařů

17. 4. 2009

Domek na pražském Rašínově nábřeží jako by se k místu, kde se nachází, vůbec nehodil. Budova Podskalské celnice přitáhne pohled každého kolemjdoucího nejen proto, že jsou před ní celoročně restaurační stoly a židle, ale i díky pískovcovému novoměstskému znaku nad vchodem, připomínajícímu celní práva Nového Města.

www.novinky.cz

 

Žižkov je zeleným místem na mapě Prahy

7. 4. 2009

Žižkov byl dlouho pouhou vesnicí u samého okraje královské Prahy. První zmínky o této části pozdější Prahy pocházejí ze 14. století, kdy byla známá pod názvem Vítkov. K Žižkovu nezaměnitelně patří také fotbalový klub Viktoria a velké činžovní domy z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

 

Český konstruktér vynalezl nové jízdní kolo. Bez sedla

19. 3. 2009

Konstruktér Jiří Laurin vynalezl jízdní kolo, díky němuž se z cyklisty může znovu stát člověk vzpřímený (homo erectus). Laurinovu bicyklu chybí sedlo, zadní kolo má větší než přední, a kdyby si na něm někdo hrál na nahrbené šampióny Tour de France, rychle by spadl. Na tzv. erectusbiku musí lidé jezdit s rovnými zády.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zajímavosti | Komentářů: 0

Plzeňský pivovar Světovar se stal kulturní památkou

30. 1. 2009

Architektonicky i stavebně unikátní komplex bývalého pivovaru v Plzni na Světovaru se stal kulturní památkou. V Plzeňském kraji jich loni přibylo celkem čtrnáct. Často k malé radosti jejich majitelů.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zajímavosti | Komentářů: 0

Nejkrásnější místa světa mimo vyšlapané stezky

2. 12. 2008

...a platí to i unás.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zajímavosti | Komentářů: 0